1 Ocak 2013 Salı

Müzik : Aynur AydınSon zamanlarda çok sık dinlediğim Ayrılıklar Mevsimi şarkısının solisti olduğu ve ben bu şarkıyı haddinden fazla dinlemeye başladığım için artık bir bu konuda bir gönderi yazma vaktidir dedim.

Başlıktada görüldüğü üzere bu seferki konumuz Aynur Aydın. Yazı daha ilerlemeden hemen söyleyeyim. Hakkında öz geçmiş ararken gördüğüm doğum tarihi yerime zımbaladı beni. 25 yaşında olduğunu o tarihi görmesem hayatta inanmazdım. Daha küçük görünmesi gerekmez mi yahu? o.O Yaşına göre küçük gösteren ben miyim? Arada sadece bir yaş var :/ Tamam yazıyı iyice iç çatışmaya çevirdim. Kusura bakmayın :D


Aynur hakkında ufak bir ansiklopedik bilgi verelim;

14 Aralık 1987'de, Münih'te dünyaya geldi. 10 yaşlarında şarkı söylemeye başladı ve ilk tecrübelerini çocuk ve gençlik tiyatro sahnelerinde topladı. Yeteneğini geliştirme çabasıyla 18 yaşında ilk sahne şovlarını vermeye başladı. En büyük tutkusunun müzik olduğunu fark ettikten sonra, bütün enerjisiyle kendisini müziğe verdi. 2000 yılında Sürpriz adlı bir gruba katıldı ve ilk albümlerini İstanbul'da kaydettiler. Bu sayede, uluslararası sahnelere de çıkmaya başladılar. Başarıyla geçen birkaç yıldan sonra Aynur gruptan ayrıldı ve kariyerine solo devam etmeye karar verdi. 2009 yılında albüm hazırlıkları için kolları sıvadı. Aynur Aydın'ın ilk solo albümü için çalışmış olduğu dünyaca ünlü müzik adamları aynı zamanda; Britney Spears, Celine Dion, Lady Gaga, Rihanna, Anna Vissi ve Jennifer Lopez gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin ekipleriyle çalıştı. Albüm kayıtları ise dünyanın en büyük stüdyosu olarak bilinen Cosmos Studio'da gerçekleştirildi. Müzik ile dansı birleştiren ve kendini bu yönde iyi yetiştiren Aynur Aydın ilk aşamada 13 İngilizce şarkı hazırladı. Daha sonra bu şarkılar, Türkçe versiyonları ile 12 Çeşit La La - 12 Ways To La La albümünde birleştirildi. Toni Nilsson, Moh Denebi, Darin Zanyar ve aranjör olarak da Henrik Janson ile çalıştı. Türkçe sözlerde ise Aşkın Tuna, Fettah Can, Günay Çoban, Süleyman Yüksel, Nihan Özen'in ve sanatçının kendisinin de sözleri albümde yer alıyor. İlk klip şarkısını "Yenildim Daima" ve aynı şarkının İngilizce versiyonu olan "DNA" ya çekti. Klip çekimleri Stockholm'de ünlü yönetmen Robinovich yönetmenliğinde gerçekleştirildi.İkinci klibini "Measure Up" isimli şarkıya Türkçe versiyonu "Yanı Başıma" için çekti.Daha sonra Erdem Kınay'ın projesinde yer alıp "İşporta" isimli şarkıyı söyledi ve 2012 Haziran ayında bu şarkıya Şenol Korkmaz yönetmenliğinde Belçika'da klip çekti.

Ufaktan daha fazla oldu bu sanki. :D Neyse ilk DNA şarkısının klibini izlemiştim ama çok fazla bir ilgim alakam olmamıştı. Bir kaç hafta önce bu şakıya denk geldim. Nereden buldum da dinledim hiiiiçççç bilmiyorum ama şarkıyı o zamandır dinliyorum. Böyle kendime müslüman olarak takılmayayım pek sevgili takipçilerime de hayrım dokunsun dedim ve işte bu gönderiyle karşınızdayım. :D


Şimdi şarkıyı açın yazının kalanını okurken dinleyin iyi geliyor. Beni şarkıya çeken farklı bir soundu olmasıydı sanırım. Alıştığımız türkçe slow pop şarkılarının tınısına sahip değil şarkı. Aslında bu tarz şarkılar benim gibi R&B tarzına yatkın olan insanların Türkiye içerisinde ve türkçe şarkılarda çok aradığı ama bir türlü bulamadığı bir şey. O yüzden şarkıda emeği geçen herkese bol bol teşekkür etmeli. Şarkının her şeyi Aynur'un sesine de çok uygun. Arkada arada bir tüm enstrümanların önüne çıkan bir gitar ve piyona var ki onlarda ayrı bir olay. Klip desen ayrı bir güzel olmuş. Şarkının tüm iniş çıkışlarına süper uyum sağlamış ama aynı zamanda yumuşak ve kırılgan bir dokuda kalmayı başarmış. Bu yüzden bir alkışta yönetmene gelsin. :D Çok yağlama yıkama gibi oldu ama bundan önce sanırım 3 şarkıya klip çekmiş bir tek bu dokundu içime o da tam dokundu ne yapayım yahu. :D

Adetten olduğu üzere, bunu dinlemekten diğer şarkılarını dinlememiş olsam da bir kaç şarkı daha koyuyorum. Size iyi dinlemeler. Bir de mutlu yıllar!! =)

Bu arada unutmadan bu hafta Gabriel'in Cehennemi ile yeni bir blog turumuz var. Çekilişle 2 yarışmayla 1 olmak üzere 3 kitap veriyoruz. Turu takip etmeyi unutmayın!! ;)


 Şu an fark ettim ki Yenildim DaimaDNA şarkısının türkçesiymiş. İyi şarkıymış iki halini de sevdim. Neden çıktığı zaman fark etmemişim ki, ilginç bir durum.


Ve son olarak bir düet koyup bu gönderiyi tamamlıyorum. :)


İyi geceler herkese!! Yarın saat 17'de Gabriel'in Cehennemi için tekrar uğramayı unutmayın!! =)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder