6 Nisan 2013 Cumartesi

Kitap Yorumu: Eşleşme - Ally Condie


Kitabın Adı : Eşleşme
Orijinal Adı : Mached
Yazar : Ally Condie
Serinin Adı : Mached
Seri Kitap Numarası : 1
Tür : Genç-Yetişkin, Distopya, Fantastik, Romatik
Yayıncı : Deli Dolu
Fiyatı : 22TL
Sayfa Sayısı : 352
Yayın Tarihi : Mart 2013


Sizce "kusursuz" bir yaşam mümkün olabilir mi?
Kimi seveceğinize, nerede çalışacağınıza, hatta ne zaman öleceğinize başkalarının karar verdiği bir dünya düşünün.
Bu dünyada uzun bir hayata, harika bir işe, ideal bir eşe sahip olmak için neredeyse hiçbir bedel ödemeniz gerekmiyor çünkü tüm seçimleri sizin adınıza görevliler yapıyor. Üstelik hepsi "kusursuz" seçimler.
Tüm hastalıkların tedavi edildiği, insanların uçan trenlerle seyahat ettiği, eşleşme yoluyla "eşsiz" evliliklerin, ailelerin ve nesillerin yetiştiği böylesi mükemmel bir dünyada, Toplum'un tüm üstün güçlerine ve kontrolüne rağmen mevcut sistem çatırdamak üzere…
Cassia'nın yapay bir cam fanus içerisinde yaşadıklarını idrak etmesi uzun sürmüyor. Toplum'un ona sunduğu mükemmel dünyanın tüm nimetlerine sırt çevirmeye hazır. Kalbinde hissettiği aşkın gücü ve özgürlük için göstereceği cesaret onu yeterince güçlü kılmaya yetiyor. Ama Toplum'a başkaldırabilmek ne yazık ki mümkün değil. En azından şimdilik…
Çevrildiği her dilde çok satanlar listesine girmeyi başaran Eşleşme, hayalin gerçekle, geçmişin gelecekle iç içe geçtiği fantastik bir dünyada yaşanan etkileyici bir aşk ve uyanış öyküsü anlatıyor.


Herkese merhaba!!

Geç gelen bir yorum oldu fakat vize dönemi nedeniyle oldukça yoğun bir ay geçirdim. Bu yüzden yoruma başlarken affınıza sığınıyorum. :)

Eşleşme uzun zamandır beklediğim kitaplardan biriydi. Türkçeye çevrileceğini duyduğumda pek bir mutlu olmuştum. Aslında distopyaları pek sevmem, daha çok mutlu sonlar insanıyım ben. Her şey güzel olsun herkes mutlu olsun isterim. O yüzdendir ki kötü bir gelecek fikri her zaman itici gelmiştir bana. Fakat....

Ally bizim için tam anlamıyla "mükemmel" bir gelecek çizmiş bizim için. Orta okul ve lise zamanlarında ilgimiz olmayan dersler için her zaman "gelecekte ne işime yaracak ki bu?" demişizdir hepimiz. İşte kitapta Topluluk bu işi bizim yerimize düşünmüş. Kimse yapması gerekenden fazlasını bilmek zorunda değil. İşiniz sizin yeteneklerinize göre size en iyi uygun olan iş olarak belirleniyor. Hatta eşinizi bile sizin için seçiyorlar. Sizin özelliklerinize en uygun olan kişi ülkenin öbür ucunda da olsa bulunup sizin eşiniz olarak belirleniyor. Sağlığınıza ve almanız gereken vitaminlere dikkat ediliyor. Ve son olarak artık yalnız ölmek zorunda değilsiniz!!! Sürpriz!!! Çünkü sizin için belirlenmiş bir ömür var. Kimseye muhtaç hale gelmeden ölüp gitmenizi sağlıyorlar.

Her mükemmel dünyanın bir çatlağı var tabi ve kitapta bir süre sonra hala özgür insanlar olarak bunu hissetmeye başlıyorsunuz. Fazla mükemmel ve iyi düşünülmüş bu dünya sizi ufaktan boğmaya başlıyor. Sakın baş karakterin isyanlarından olduğunu düşünmeyin. Cassia kurallara uymaya pek meraklı ve onun içinde kendini rahat hissettiği bu dünya beni boğuyor. Bu yeni dünyada yaratmak diye bir şey yok. Bilmem kaç yıl önce bir kurul tarafından seçilmiş Yüz şiir, Yüz şarkı, Yüz resim, vb. şeyler var. Eve gireceğiniz, yemek yiyeceğiniz, dinleneceğiniz saatler belli. Sanırım sıkıntıda burada başlamıştı benim için. Bir ayda onlarca farklı şarkı dinliyoruz ve ömrünüz boyunca başkaları tarafından seçilmiş yüz şarkıdan başka bir şey dinleyemediğinizi düşünün, ya da sinemaya 101. kez gittiğinizde sadece daha önce izlediğiniz bir filmi izleyebileceğinizi. Burası özgür iradenin ne olduğunu bilenler için kabusun başladığı nokta. Kitapta bu mükemmel kafesi iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Sonuç itibariyle iyi bir kitaptı. Konu gerçekten iyi seçilmiş ama kitap çok sakin ilerledi. Fazla sakin. O yüzden serinin iyi ya da kötü olduğuna bence ikinci kitap karar vericek. Bu sakinlik yazar tarafından sinirleri germek için kullanılmıştır olabilir, ki benim tüm umutlarım bu yönde. Çünkü kitap boyunca artık büyük bir olay olsun şeklinde çevirdim sayfaları. İkinci kitapta büyük bir aksiyon çıkarsa muhteşem seri olacak bence. :)Size birde kitap tanıtım videosu bıraktıktan sonra birazda gıcır gıcır bir yenilikte olan yayınevinden bahsetmek istiyorum. :) Deli Dolu, Tudem yayınlarından doğan yeni bir yayınevi. Şimdiye kadar 5 kitap çıkarttılar sanırım ve hepsi distopya içerikli genç-yetişkin kitapları. Şahsen amblemlerini ve isimlerini çok sevdim. :D Ehem, birazcıkta İzmir çıkışlı olmalarından kaynaklanan ayrı bir sevgim var tabi kendilerine. :D heheheh :D İlerleyen zamanlarda iyi kitaplarla yayıncılık hayatındaki yerlerini daha da sağlamlaştıracaklarını düşünüyorum ve şimdiden kendilerine başarılar diliyorum. Ayrıca merakla beklediğim bu kitabı bana gönderdikleri için de çok teşekkürler. Yan sütundaki Deli Dolu ambleminden facebook sayfalarına ulaşabilirsiniz. :)

P.S. : Akşama Ejder Ateşi Turunun son durağı için geri dönmeyi unutmayın!! Görüşürüz!! ;)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder